تماس بگیرید:

۰۹۱۲۳۷۳۰۷۶۵
 

طراحی نماطراحی نمای رومی - طراحی نما ساختمان و ویلا - دفتر معماری استودیو قاف

دی ۱۲, ۱۳۹۸by قاف استودیو

طراحی نمای رومی

طراحی نمای رومی یا آنطور که به اصطلاح گفته میشود، نما رومی یکی از متداول ترین و محبوب ترین سبک های طراحی نمای ساختمان است. امروزه به طراحی نمای ساختمان ها بسیار بیشتر از گذشته اهمیت داده می شود. طراحی نمای بیرونی ساختمان معیار سنجش زیبایی ساختمان در نگاه نخست است. یکی از متفاوت ترین سبک های طراحی کلاسیک در سبک نمای ساختمان ها، نمای رومی نام دارد.

طراحی نما رومی ساختمان 2 طبقه

نما رومی به دلیل دارا بودن فاکتورهای زیبایی افراد زیادی را بخود جذب می کند. یکی از این فاکتورها توجه به جزئیات و پرکار بودن المان های این نماست. این گونه طراحی به خصوص با نورپردازی مناسب در شب باعث چشمگیر شدن بنا می گردد. به همین دلیل گزینه مناسبی جهت طراحی ساختمان های لوکس و مدرن به شمار می آید. معماری پیچیده و پر جزئیات و کاربرد مصالح گران قیمت مانند سنگ های طبیعی مرمر، گرانیت و تراورتن این سبک را به سبکی لوکس تبدیل کرده که در ابتدا فقط قشر مرفه از طرفداران آن بودند اما امروزه این سبک همه گیر شده است. نماهای رومی شهر را از یکنواختی در می آورند و به آن پویایی می بخشند. نما رومی ساختمان ها به دلیل طراحی لوکس و چشمگیر خود بر روی هر رهگذری تاثیر می گذارد. البته انتقادهای بسیاری نیز به این سبک وارد آمده است که خواهان استفاده بهینه و بیشتر از معماری بومی و متناسب با فرهنگ ایران هستند . نمای ساختمان یک طبقه رومی برای ویلا ها زیبایی و جذابیت فراوانی دارد.

معرفی نمای رومی

مفاهیمی مانند طراحی نمای کلاسیک در ایران به در بیشتر مواقع به معنی طراحی نمای رومی است. اما خود نما رومی چیست؟ آیا این سبک یک نمای وارداتی است و اینکه طراحی نما رومی از چه زمانی در کشور ما مرسوم شده است. نمای رومی الهام گرفته از سبک کلاسیک روم است. در روم باستان این نماها بسیار مرسوم بوده است. سبک های کلاسیک و نئوکلاسیک که از میانه قرن ۱۹ منجر به بازسازی یونان قرن ۲۰ شد ، زیر مجموعه هایی ازین سبک معماری هستند. معماری رومی، نمادی از قدرت و استحکام است .

 

ابتدا باید گذشته معماری و فرهنگ مردم روم باستان را شناخت تا بتوان بیشتر با پیدایش فرهنگ روم و به طبع آن سلیقه مردم و ساخت و ساز و معماری زیبای رومی پی برد. سبک معماری رومن  یا رومی در نمای ساختمان منحصر به روم باستان نیست. بلکه سیر عظیمی از تاریخ معماری را در بر میگیرد که ایران باستان را نیز شامل می شود. به طوری که در برخی طرح ها می‌توانید المان‌هایی از ایران باستان را نیز مشاهده کنید. کتیبه های تخت جمشید و سر ستون های زیبای آنها در طرح های رومی نیز موجود است و بارها از آنها استفاده شده است و این شاید دلیلی بر محبوبیت چنین سبکی در میان ایرانیان است.

 

دلایل رواج نمای رومی:

  • ریشه های فرهنگی و لوکس بودن نما:

با توجه به تمایل مردم و پیمانکاران برای داشتن و ساختن نمای لاکچری و پرهزینه سنگی با جزئیات زیاد، می توان دریافت که سبک زندگی مردم تغییر یافته و قشر متمول و مرفه جامعه گرایش زیادی به جلوه خود و متمایز کردن خود از سایر افراد جامعه پیدا کرده اند.

هر چه تزئینات و جزئیات نما، طراحی خارجی ساختمان پرزرق و برق تر باشد، نشانه تمایل مردم به تجمل است به طوری که این روند در طراحی داخلی ساختمان هم اثر گذاشته و شاهد سقف های گنبدی و نقاشی های دوره نئوکلاسیک در طراحی داخلی ساختمان هستیم.

 

  • احساس مرفه بودن:

نما های رومی با هزینه های بسیار زیاد نسبت به انواع دیگر نما در شهرهای مختلف از جمله تهران ساخته شد که موجب فروش آن ها با بیشترین قیمت هم شد.

 

  • در دسترس بودن مصالح ساخت:

یکی از دلایل دیگر گسترش نمای رومی، در دسترس بودن مصالح آن است. در ایران وجود معادن سنگ متعدد، از جمله سنگ تراورتن و انواع دیگر موجب تمایل مردم به خریداری و مصرف آن شده است که نمود آن در نمای رومی ست.

  • شاخص سازی ساختمان:

نمای رومی با توجه به تناسبات و جزئیات سنگی زیاد، به خودی خود در میان بافت متراکم مسکونی، شاخص است و پاسخ مناسبی برای متفاوت کردن ساختمان نسبت به دیگر بنا هاست. این سبک برای هر مخاطب و ناظری یک نمای جذاب محسوب می شود که باز هم دلیلی برای گسترش آن است.

 

المان های رایج بکار برده شده در نما رومی در ایران

  • ستون‌های کوتاه تزئینی
  • استفاده از ستون‌های با سطح مقطع دایره به‌جای چندضلعی
  • سرستون‌ها و کله‌ گاوی‌ها
  • انواع کتیبه، گلویی‌ها، هلال، قاب پنجره
  • قوس‌های بزرگ همراه با نقشه‌های ظریف برجسته

علاوه بر این بسیاری از ستون های کار شده در نما کاذب هستند و صرفا کاربرد تزئینی دارند.

مصالح نما رومی

امروزه در بیشتر نما‌های رومی از سنگ تراورتن استفاده می شود. کیفیت و دوام خوب و فراوانی معادن تراورتن در ایران باعث کاهش قیمت این سنگ در بازار مصالح شده است. سیمان سفید نیز در اجرای نمای رومی به کار می ‌رود. اگرچه اجرای نمای سیمانی برای ساختمان ها نیاز به مهارت زیادی دارد، اما به دلیل هزینه کمتر سیمان نسبت به سنگ و کاهش قابل توجه هزینه تمام شده ، سازندگان را به این سمت سوق داده است.

 

نمای رومی سنگی یا نمای رومی سیمانی ؟

فاکتورهای کیفیت ، قیمت نما رومی ، مصالح بومی و اقلیم منطقه در جواب این سوال نقش تعیین کننده دارند.  در بحث کیفیت قطعا نمای سنگی از نمای سیمانی پیشی میگیرد. در استان هایی مثل مرکزی ، اصفهان و لرستان با توجه به اینکه مرکز تولید سنگ نما هستند بهتر است از سنگ در طراحی نما رومی استفاده شود.

با توجه به زلزله های اخیر تهران و قوانین سفت و سخت مراجع دولتی در استفاده از سنگ نمای رومی و نماهای کلاسیک سنگی دیگر به صرفه نیست و پیمانکاران به استفاده از مصالح جدید، سبک و درعین حال زیبا و مدرن روی آورده اند. نماهای پیش ساخته رومی گزینه مناسبی برا دستیابی به این منظور است. نمای رومی ساختمان پیش ساخته از فوم نسوز که مناسب برای شرایط جوی مختلف می باشد و در مقابل گرما زیاد، سرما و ترک خوردگی بسیار مقاوم می باشد ساخته می شود.

 

هزینه اجرای نما رومی:

قیمت تمام شده نمای رومی به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. با توجه به بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد نیروی متخصص ، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت. برای مثال هزینه اجرا و طراحی نمای ساختمان در شیراز ، بوشهر، اصفهان یا اهواز با طراحی نما در تهران متفاوت است. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه اجرای نما رومی به مراتب کاهش خواهد یافت. اما اجرای کار نمای رومی با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد داشت.

 

نمونه‌هایی از نمای رومی:

 

نمای رومی ویلایی:

 

نمای رومی سنگی:

 

نمای رومی ساختمان دو طبقه:

 

نمای رومی ساختمان یک طبقه:

 

نمای رومی مدرن:

 

نمای رومی آپارتمان:

https://studioghaaf.com/wp-content/uploads/2020/01/Contact-bottun-min.png

درباره استودیو قاف...

استودیو قاف فعالیت خود را در زمینه مهندسی معماری ، معماری داخلی و خدمات ساختمانی با تکیه بر مهارت های تیم خود از سال 1390 آغازنمود. خدمات اصلی استودیو قاف دکوراسیون و طراحی داخلی منزل ، طراحی نمای ساختمان ، طراحی ویلا ، طراحی داخلی و نمای واحد های تجاری است.
اطلاعات تماس
شریعتی روبروی حسینه ارشاد، کوچه هدیه،پلاک ۸، واحد ۱۴، طبقه ۵
استودیو قاف در رسانه ها

تمامی حقوق برای استودیو قاف محفوظ است.