طراحی ویلا

طراحی ویلا در سبک مدرن، رومی و کلاسیک و تلفیقی از زمینه های تخصصی فعالیت شرکت معماری استودیو قاف می باشد. تیم معماری و ساخت استودیو قاف با بیش از یک دهه تجربه طراحی پلان ، محوطه سازی و ساخت انواع ویلای مدرن و کلاسیک و ساختمان های ویلایی آماده مشاوره، طراحی و اجرای پروژه های ویلا و باغ ویلا در تهران، کرج، شمال و سایر نقاط کشور می باشد. طراحی ویلای مدرن، کلاسیک، روستیک یا سبک تلفیقی خود را با خیال راحت به ما بسپارید.

طراحی ویلا

چنانچه تمایل به طراحی ویلا خود به سبکی چشم نواز و متناسب با سلیقه و روحیات خود دارید یا به قصد ساخت و ساز در زمینه ویلاسازی فعال می باشید دفتر معماری و ساختمانی استودیو قاف با تجربه طراحی و ساخت دهها ویلای لوکس مدرن و کلاسیک می تواند در تمامی مراحل همراه شما باشد. مراحل طراحی ویلا در دفتر معماری استودیو قاف با شناخت سلیقه کارفرما و تعیین سبک مورد پسند وی شروع میگردد. در وهله اول با مشاهده نمونه کارهای طراحی ویلای مدرن ، کلاسیک ، روستیک یا سایر سبک ها با در نظر گرفتن نکات فنی و اجرایی در تعامل با کارفرما سبک ویلا مشخص می شود. از اینجا مرحله طراحی شامل پلان اولیه و نقشه های اجرایی شروع می شود و در تمامی مراحل ضمن تعامل با مالک زمین ویلایی اصلاحات مد نظر ایشان تا حصول نتیجه دلخواه اعمال میگردد. استودیو قاف با مدیریت سرکار خانم مهندس قربانی از ابتدای پروژه تا اتمام ساخت ویلا در تمام مراحل طراحی و اجرایی همراه شما و ناظر بر اجرای بهینه پروژه ویلایی شما خواهد بود.

دفتر معماری استودیو قاف دارای نمونه کارهای متعدد در سراسر کشور از شمال تا جنوب در زمینه طراحی و ساخت ویلا و سازه های ویلایی می باشد. برخی از نمونه کارهای ما از طریق همین صفحه یا صفحات نمونه کارهای ویلایی در سایت قابل مشاهده می باشد. در صورت تمایل برای مطلع شدن از جزییات طراحی ویلا می توانید مطالب این صفحه را مطالعه فرمایید و در جریان کم و کیف مراحل طراحی یک ویلا قرار بگیرید. طراحی ویلا واجرا و ساخت اقامتگاه های ویلایی و خانه باغ همواره طرفداران خاص خود را دارد. طراحی ویلای مدرن یا ترکیبی در شمال کشور یا اطراف شهرهای بزرگ مانند لواسان، دماوند،  کردان و زعفرانیه در سالیان اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. چه کسیست که مایل نباشد یک آخر هفته یا تعطیلات چند روزه را به دور از هیاهوی شهر در کنار خانواده و دوستان سپری کند؟ اگر به دنبال فرصتی برای گریزی هرچند کوتاه از استرس کار و زندگی پر دغدغه شهری هستید داشتن یک اقامتگاه ویلایی در اطراف شهر می تواند گزینه ای ایده آل باشد. بی دلیل نیست که امروزه انواع باغ ویلا و ویلای مدرن و کلاسیک در لواسانات، اطراف تهران ، کرج، مناطق مختلف مازندران و گیلان در شمال و سایر نقاط کشور با طراحی  و محوطه سازی ویلا به شکل زیبا و مدرن  به عنوان اقامتگاه های آخر هفته رواج و استفاده فراوانی دارند.

 

در ویدیوی بالا چندین نمونه کار طراحی ویلا انجام شده توسط دفتر معماری استودیو قاف را مشاهده می فرمایید. برای مشاوره طراحی و اجرا ، مشاهده سایر نمونه های کار و ساخت ویلاهای مدرن و کلاسیک و سفارش با مشاورین استودیو قاف تماس بگیرید.

ویلا چیست؟

به طور کلی  ویلا به خانه هایی گفته میشود که از چهار طرف باز هستند و محدود به ساختمان های دیگر نیستند. در روم باستان اعیان و اشراف خانه های زیبا و با شکوه در باغ ها و زمین های سرسبز بنا نموده و در آن زندگی می کردند ، بعد از فروپاشی امپراطوری روم این ویلاها توسط کلیسا مصادره شد و تبدیل به صومعه شد. ولی استفاده از ویلاها همچنان تا به امروز اضافه پیدا کرده است.

 

طراحی ویلا به قصد لذت بردن از زندگی و اقامت در فضایی به جز فضای شهری انجام می شود. از این رو باید توجه ویژه ای به آرامش و آسایش و دوری از مولفه های زندگی شهری لحاظ شود. 

در دوران معاصر به دلیل تغییر سبک زندگی، برخورداری از یک محیط آرام و به دور از هیاهو، بیش از پیش احساس می شود. برای جامه عمل پوشاندن به این نیاز، بسیاری از افراد امروزه داشتن یک اقامتگاه ویلایی در فضایی به دور از هیاهوی شهرهای بزرگ مانند تهران، کرج و سایر شهرها را در دستور کار قرار می دهند.

مشاوره ساخت ویلا

اصول طراحی ویلا

یکی از عارضه های زندگی شهری دور بودن از طبیعت است. شهرک های ویلایی و باغ های سرسبز اطراف آن گزینه بسیار مناسبی برای تجربه یک زندگی آرام و خارج از محیط شهری است.عجیب نیست که امروزه بسیاری از ساکنین شهرهای بزرگ مانند تهران به فکر ساخت و طراحی ویلا دراطراف کرج ، لواسان ، دماوند، رودهن، فشم، آبعلی، کردان و سایر مناطق ویلای و کوهستانی خارج شهر افتاده اند.

نمونه طراحی ویلا

تیم معماری و ساخت ویلای استودیو قاف با نمونه کارهای زیبای طراحی ویلا در کردان ، لواسان ، دماوند، کرج، تهران وشمال کشور آماده ارایه طرح های خاص و مناسب با سلیقه  کارفرمایان محترم می باشد. توجه به راحتی استفاده و تامین آسایش ساکنین ، استفاده بهینه از فضا و المان های شاخص طراحی و معماری اصل اساسی رویکرد کاری دفتر معماری استودیو قاف در طراحی و ساخت ویلا و باغ ویلا های مدرن و ترکیبی می باشد.

طراحی ویلا و ارتقا کیفیت زندگی

بهبود سطح کیفی زندگی و آرامش روحی ساکنین یکی از معیارهای مهم در طراحی ویلا و در کل هر نوع فضای مسکونی می باشد. برای ساخت هر سازه، مهمترین اقدام در جهت فرایند شروع پروژه، برخورداری از طرحی مناسب، به انضمام برنامه ریزی راهبردی و کاربردی می باشد. برای شروع یک پروژه طراحی ویلا ابتدا باید مطالعات اولیه بر اساس شرایط محیطی از قبیل نوع بافت شهرسازی، شرایط اقلیمی، سروصدا و نیز میزان رفت و آمد در آن منطقه انجام شود. سپس ایده پردازی اولیه با توجه به سلیقه و نیاز مشتری و صاحب زمین انجام می شود.

اصول طراحی ویلا فقط شامل طراحی نمای ساختمان نیست. یک ویلای مجهز از محوطه سازی و محیط اطراف ساختمان و منظره، استخر، آب نما و زمین بازی و … تشکیل شده است. در طراحی ویلا فرم و عملکرد بر یکدیگر تاثیر می گذارند. قرار گرفتن این دو عامل  درکنار هم باعث به وجود آمدن یک طرح مطلوب و کارآمد و ساخت ویلا به شکل ایده ال می شود.

طراحی ویلا لواسان

 مراحل طراحی و اجرای ویلا

 • مکان یابی و نقشه هوایی

اصلی ترین بخش طراحی ویلا قبل از اجرا، انتخاب سایت و محل ویلاست. باید بهترین نقطه برای اجرا در نظر گرفته شود. بهتر است منطقه ای که بکر ترین طبیعت آن شهر یا منطقه را دارد انتخاب کنید . از نظر اصول معماری و فنی مناسب ترین محل برای قرارگیری و ساخت ویلا جاییست که هم به لحاظ جغرافیایی در بالادست قرار گرفته باشد و هم از لحاظ استحکام مشکلی از نظر زمین شناسی نداشته باشد. برای گرفتن جواز ساخت ویلا گرفتن نقشه هوایی ویلا غالبا الزامیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر درباره ساخت ویلا و مراحل اجرایی ساخت و ساز می توانید مقاله مدیریت پیمان را مطالعه فرمایید.

انتخاب مکانی که قراراست ویلا در آن اجرا شود، به طور مستقیم روی ارزش مادی بنا نیز تاثیر میگذارد. برای مثال ساخت ویلا در لواسان در مقایسه با ساخت ویلا در نقاط دورافتاده یک شهر دور به رغم یکسان بودن قیمت مصالح ارزش متفاوتی در بنا ایجاد می کند.  به این منظور می توانید از افراد بومی و کسانی که در منطقه صاحب ویلا هستند مشورت بگیرید.

طراحی ویلا

 • تعیین متراژ و پلان ویلا

متراژ زمین و طراحی پلان ویلا ارتباط مستقیم به خواسته ها و انتظارات شما از یک اقامتگاه دارد. فضاهایی مانند استخر روباز، زمین بازی، آلاچیق و فضای سبز و همچنین فضایی برای پارک ایمن اتومبیل ها در متراژ ویلا تعیین کننده هستند. همچنین برای طراحی ویلای دوبلکس یا تریپلکس باید به متراژ محوطه زمین دقت کرد.

پس از بازدید مهندس معمار از سایت و برداشت زمین توسط نقشه بردار، کار طراحی ویلا آغاز میشود. پس از این مرحله مهندس عمران کار اجرا و ساخت ویلا را شروع میکند. بهترین طراح ویلا کسی است که طراحی را طبق سلیقه کارفرما و با در نظر گرفتن نکات فنی و مهندسی اجرا کند. توجه به زیبایی و کاربردی بودن فضا از عوامل اصلی یک طراحی خوب است.

نکات مهم در طراحی ویلا

 • تناسب بین محوطه خارجی و طراحی دکوراسیون داخلی
 • پیوستگی و هماهنگی در استفاده از رنگها
 • هماهنگی و همخوانی نمای ویلا با مصالح و متریال های مورد استفاده ، مدل های در و پنجره و دیگر اجزای تشکیل دهنده ویلا
 • داشتن متره و برآورد و نقشه و پلن جزییات اجرایی
 • استفاده بهینه و حداکثری از المانهای موجود در ساخت ویلا :فضای سبز، پارکینگ ، محوطه ویلا، استخر، آبنما، آلاچیق
 •  
 •  
 • توپوگرافی، عوارض زمین، درختان شاخص، دسترسی ها، حدود زمین، عقب نشینی ها، همسایگی ها، بادهای غالب، قوانین حاکم بر ساخت و ساز منطقه، زاویه تابش نور خورشیدطراحی ویلا مدرن

انتخاب سبک طراحی

مرحله بعدی انتخاب سبک طراحی است ، سبک طراحی کاملا وابسته به سلیقه و روحیه شماست. رویای شما زندگی در یک ویلای مدرن است یا یک ویلای کلاسیک و یا یک ویلای سنتی ایرانی را ترجیح می دهید؟

سبک های طراحی ویلا

سبک ویلای مدرن
سبک ویلای کلاسیک
سبک ویلای تلفیقی
ویلا سنتی ایرانی
سبک روستیک
 • contact villa design

طراحی ویلای مدرن

طراحی ویلای مدرن طرفداران خاص خود را در ایران دارد. سبک معماری مدرن  جنبشیست که از اواخر سبک ۱۹ میلادی شروع شد. این سبک تحولات فراوانی بر نما و ظاهر ساختمان ها گذاشت . در معماری مدرن ایده ها در هم آمیخته می شود و مفاهیم و فرم ها دیگر مانند گذشته شکل نمی گیرد. در گذشته بیشتر طراحی ها برای کاربری های خاص مانند کلیسا و قصرها بودند.  به مرور زمان با کاهش این کاربری ها معماری شکل جدیدی به خود گرفت و  طراحی معماری ساختمان در بین مردم اهمیت پیدا کرد. امروزه در معماری مدرن از مصالحی همچون بتن، فولاد و شیشه بیشتر استفاده میشود.

طراحی ویلای مدرن  به خطوط  و زوایا اهمیت زیادی می دهد. در این سبک از شکل ها و طرح های هندسی ساده مثل مربع و مستطیل استفاده می کنند. ضمنا سعی می شود با ایجاد حجمی یکپارچه ضمن گستردگی نما در چند جهت، در داخل بنا نیز فضایی یکدست، ایجاد شود. طراح با استفاده از سطوح قائم و افقی و همچنین پر و خالی کردن آنها به فرم مورد نظر خود می رسد. این فرمها به دلیل داشتن زوایای قائمه بیشترین فضا را در چیدمان به طراح می دهد. در صورت چینش مناسب این المان ها در کنار هم به فضای آرامش بخشی خواهیم رسید و هر رهگذری از مشاهده طراحی ویلای مد نظر لذت خواهد برد.

در یک ویلای مدرن با استفاده از متریال مناسب و به کارگیری خطوط محیطی احساس متفاوتی را از طراحی ارائه خواهد شد. مثلا خطوط افقی و رنگ های روشن و ساده و نورپردازی هماهنگ با خطوط احساس آرامش را تداعی می سازد. یا مثلا در طراحی ویلای مدرن میتوان از عوامل طبیعی زمین مثل شیب، پستی و بلندی و.. در طراحی ویلا بهره جست.استفاده از پنجره های سراسری در ویلاهای مدرن امروزی رواج فراوانی دارد. این پنجره های سراسری علاوه بر جنبه زیبایی شناختی باعث استفاده کافی از نور طبیعی نیز می شود. در طراحی داخلی مدرن با ایجاد پنجره های بزرگ بیشترین دید به سمت باغ ایجاد شود. همچنین استفاده از تکنولوژی های مدرن مانند تجهیزات هوشمند سازی و کنترل تجهیزات ایمنی و گرمایشی از راه دور رواج فراوانی در طراحی ویلاهای مدرن دارد.

طراحی ویلای کلاسیک

طراحی ویلای کلاسیک به عنوان سبکی شناسنامه دار که نشان از عظمت، اعتبار، شکوه دارد از دیرباز تا امروز همواره مورد توجه و نشانه ای از جایگاه طبقاتی و اجتماعی افراد بوده است. در طراحی ویلای کلاسیک تنوع متریال ساختمانی نسبت به طراحی ویلای مدرن کمتر و بیشتر نمای سنگی به کار می رود. ابزار ها و مجسمه های سنگی، قوس و طاق ها، سه راهی ها و.. از وجوه بارز طراحی ویلای کلاسیک مطابق با ساختمان های قدیم یونان و ایران باستان میباشد.

طراحی ویلا با نمای کلاسیک در ایران از محبوبیت زیادی برخوردار است . این سبک علاوه بر شیک بودن فضایی گرم و جذاب را نیز ارائه میدهد. این سبک کاملا منظم است. مبلمان تمیز، رنگ های با وقار، تقارن در طراحی ، مواردی هستند که سبک طراحی ویلای کلاسیک را همچنان محبوب و جذاب نگه داشته است.

در طراحی کلاسیک بیشتر از رنگ هایی استفاده میشود که از لحاظ روانشناختی حس ظرافت، رسمیت، امنیت و قدرت را القا میکنند. رنگ هایی مانند مشکی، سفید، قهوه ای ، برنزی و طلایی رنگ های خنثی میباشند که در طراحی ویلای کلاسیک به کار میروند.

اصول طراحی ویلا در طراحی ویلای کلاسیک هندسه و ریاضی و رعایت تناسبات است و نباید از فرم های پیچیده و اشکال هندسی در هم استفاده شود .با توجه به موارد گفته شده در طراحی ویلای کلاسیک باید به سه اصل ایستایی، کارایی و زیبایی توجه کرد.در سبک ویلای کلاسیک از المان های سنتی بسته به فرهنگ محل ساخت ویلا و علایق فرهنگی شخصی کارفرما استفاده می شود. اطلاعات بیشتری درباره سبک و نمای کلاسیک ساختمان در نوشته مرتبط در وبلاگ استودیو قاف موجود می باشد.

طراحی تلفیقی

در این طرح از اشکال هندسی خاص و تکراری استفاده نمی شود و هر دو روش مدرن و کلاسیک با یکدیگر ترکیب می شوند. در این سبک به این نکته توجه می شود که ابزار استفاده شده در طرح به زیبایی حجم اضافه نمایند و اشکال هندسی به گونه ای به کار می رود که فضایی متفاوت ایجاد می کند.

این سبک تلفیقی از سبک مدرن و کلاسیک است. در طراحی تلفیقی ویلا بنا بر سلیقه صاحبکار و نظر کارشناسی معمار المان های کلاسیک و مدرن در کنار هم قرار گرفته و چیده می شود. نتیجه کار عمدتا یک طراحی بسیار متفاوت است. در سبک تلفیقی توجه به جزئیات و نکات فنی برای به مشکل نخوردن در ساخت اهمیت بسیاری دارد.

طراحی ویلا سنتی ایرانی

در ایران از دوران قدیم تا کنون ساخت و استفاده از ویلا مورد توجه بوده است. طراحی سنتی ایرانی چند ویژگی دارد که به کار بردن آن ها باعث به وجود آمدن فضای سنتی در طراحی ویلا و باغ ایرانی می شود.طراحی ویلا شمال

 • به کار بردن شاه نشین در معماری ویلا: شاه نشین اتاقی است با ارتفاع زیاد که در بعضی موارد بدون سقف می باشد و در بعضی دیگر دارای سقف گنبدی شکل است و در واقع بالکن یا بهار خواب با نمایی شاهانه می باشد
 • به کار بردن شیشه های رنگی: استفاده از شیشه های سبز ، آبی و قرمز برای درب ها و پنجره های ویلا
 • گذاشتن تخت های سنتی در حیاط یا باغ ویلا: استفاده از تخت در طراحی ویلا با انداختن فرش های دستباف بر روی تخت تصویر سنتی به ویلا ی شما خواهد داد

بازسازی ویلای قدیمی

بازسازی ویلا در کنار حفظ کیفیت حسی ُ به جای تخریب ساختمان های ویلایی قدمت دار و با ارزش معماری که به دلیل وجود خاطرات بیشمار در آن برای کارفرماها نیز ارزش معنوی دارد، تصمیم مناسبی است. در بازسازی ویلا فضاها بر اساس نیاز کارفرما دوباره پیکربندی می شوند و تغییر می یابند. در طراحی فضای داخلی، امکان دید و ارتباط حداکثری با استخر، محوطه و مناظر طبیعی اطراف و امتداد دادن باغ به داخل فضا می توان فضای نو و خلاقانه ای به وجود آورد.طراحی ویلا

انواع ویلاهای رایج در ایران

ویلا فلت


ویلای فلت در یک طبقه به صورت مسطح ساخته می شود. این ویلاها هزینه و زمان ساخت کمتری نسبت به سایر انواع ویلا دارد و گزینه ای اقتصادی برای ویلاسازی محسوب می شود.

طراحی ویلا دوبلکس

ویلاهای دوبلکس در دو طبقه ساخته می شود و مناسب زمین های کوچک تر هستند. در پلان این ویلاها عمدتا در طبقه پایین قسمت های عمومی و در طبقه بالا اتاق خواب ها و فضاهای خصوصی تر قرار میگیرد. البته این یک اصل ثابت نیست و بنا به سلیقه سازنده امکان همه نوع تغییر در نقشه وپلان ویلای دوبلکس وجود دارد.

طراحی ویلا تریبلکس

این ویلا ها که در سه طبقه ساخته می شوند بسیار مناسب زمین های شیبدار و مسطح دارای اختلاف سطح می باشد.  ساخت ویلای تریپلکس مخصوصا روی زمین های با شیب زیاد پیچیدگیها و جزییات فراوانی دارد. ولی نمای این ویلاها مخصوصا در مدل های مدرن و امروزی بسیار چشم گیر و قابل توجه می باشد

طراحی باغ ویلا

باغ ویلا در اصل به بناهایی اطلاق می شوند که درون یک باغ یا مزرعه ساخته شده اند. این عمارت ها که معمولا در زمین های ۲۰۰۰ متری یا بالاتر ساخته می شوند حسی از شکوه و عظمت را ایجاد می کنند. ویلاهایی با نمای رومی یا کلاسیک از قدیم عمدتا باغ ویلا نامیده می شدند.

طراحی پلان ویلا

در طراحی ساختمان های شهری، محدودیت ها و ضوابط شهری بسیاری وجود دارند که معمار، ملزم به رعایت کردن آنهاست. به همین دلیل ، ساختمان های شهری معمولا بصورت باکس ساخته شده و عاری از هر گونه خلاقیت در حجم هستند. به جای آن، خلاقیت به بخش طراحی نما می رود و طراح می کوشد، نمای ساختمان را تا حد امکان، خلاقانه طراحی نمایند.

در طراحی ویلا ، بسیاری از ضوابط و شرایط موجود در طراحی شهری وجود ندارند. در حقیقت  ویلا جایی است که یک معمار می تواند خلاقیت ها و ایده هایی که در ذهن دارد را پیاده نموده و حجم خاص و متفاوتی را خلق نماید.

 • اول بحث قرارگیری و جانمایی فضاها بر اساس برنامه فیزیکی است.
 • دوم اینکه هر یک از این فضاها به گونه ای طراحی شوند که نه تنها با یکدیگر در تعارض نباشند بلکه هماهنگی بین این اجزا به صورت صحیح رعایت شده باشد و به هنگام اجرای ویلا با مشکلات کمتری مواجه شد.

طراحی ویلای مدرن

 

طراحی پلان و محوطه ویلا

بزرگترین چالش طراحی یک ویلا ، طراحی پلان آن است. فاکتور هایی چون حداکثر استفاده از نور طبیعی ، ارتباط درست ساکنین با محیط اطراف و چشم انداز ، جانمایی درست فضاها، اجتناب از ایجاد فضاهای غیر کاربردی و توجه به خواسته ها و انتظارات کارفرما تاثیر به سزایی در چیدمان پلان دارد. متراژ مفید و قابل استفاده در هر فضا در پلان معماری تعیین می شود.

در نظر گرفتن ابعاد مناسب برای اتاق خواب ها، سرویس ها، لحاظ کردن کمد های دیواری، جانمایی آشپزخانه و دسترسی درست به فضای ناهارخوری و نشیمن از مهارت های طراح در چیدمان پلان ویلا است.

طراحی پلان معماری می تواند به صورت طراحی ویلای کوچک ، یک طبقه، ویلای دوبلکس یا چند طبقه باشد. یک طراح حرفه ای باید قادر به استفاده از فضاها به بهترین نحو باشد.  شما می بایست به تمام فضاهای یک ویلا نور مستقیم برسانید. استفاده از نور محیط در طراحی ویلا و اجرای ویلا بستگی به شمالی یا جنوبی بودن ویلا دارد.

ورودی ویلا

ورودی ویلا اولین فضایی است که مهمانان با آن مواجه می شوند و معرف ارزش های ساکنان آن می باشد. ورودی ویلا باید ضمن تامین دسترسی مناسب به ویلا، فضای داخلی ویلا را از فضای عمومی جدا نماید. باید دعوت کننده و راحت باشد و در شرایط اقلیمی مختلف مانع نفوذ سرما، گرما و گردوخاک شود. ورودی باید دسترسی ساده به نشیمن، پذیرایی، پله های طبقات و آشپزخانه را فراهم کند.

طراحی داخلی ویلا

اتاق نشیمن ویلا

اتاق نشیمن باید نزدیک در ورودی با حفظ محرمیت قرار گیرد. اگر در ویلا های کوچک تر در ورودی به اتاق نشیمن باز شود، در این صورت باید با چیدمان درست مبلمان از استفاده اتاق نشیمن به عنوان راه عبور و مرور به بخش خواب و قسمت های دیگر ویلا جلوگیری شود.

اتاق غذاخوری ویلا

اتاق غذاخوری باید در مجاورت آشپزخانه و اتاق نشیمن قرار گیرد به نحوی که دید به فضای تهیه غذا در آشپزخانه نداشته باشد.

آشپزخانه

آشپزخانه قلب پلان ویلا است و چون وظیفه سرویس دادن به کل فضاها را دارد باید آن را نزدیک ورودی قرار داد. دلیل این کار این است که به راحتی بتوان مواد غذایی خریداری شده را به داخل آن حمل کرد و مواد زائد را از آن خارج کرد.طراحی اتاق خواب ویلا

اتاق خواب در ویلا

اتاق خواب باید در بخش آرام و به دور از فضاهایی با فعالیت های عمومی باشد. برای دسترسی به اتاق خواب نباید از بخش پذیرایی و فضاهای عمومی منزل به آن وارد شد. برای جدا کردن بخش خواب از سایر بخش ها میتوان از یک راهرو و یا یک هال خصوصی بهره گرفت.

طراحی دکوراسیون و فضای داخلی ویلا

طراحی دکوراسیون داخلی و فضای داخلی ویلا همانند فضای بیرونی آن از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دکوراسیون داخلی ویلا بازتاب دهنده روحیه و سلیقه ساکنین است. از این رو اگر این کار به پشتوانه تجربه و سلیقه متخصصین باتجربه و کارآزموده صورت گیرد، فضایی بی بدیل و یونیک را به ارمغان می آورد. ناگفته نماند که از اصول طراحی داخلی ویلا، می توان به چیدمان بهینه و هماهنگ قسمت پذیرایی، آشپزخانه و اتاق ها اشاره نمود.

یکی از فضاهای کاربردی در یک ویلا، قسمت پذیرایی است. برای زیباسازی این قسمت می توان از وجود شومینه، پلکان دسترسی طبقات ،مبلمان مدرن و سایر تجهیزات رفاهی تاثیر گذار کمک گرفت.

محوطه سازی ویلا

طراحی نمای ویلا

ظاهر بیرونی و نمای ویلا یکی از مهم ترین بخش های طراحی ویلا می باشد. اولین چیزی که از یک ویلا به چشم می آید نمای آن میباشد. نمای ویلا رابطه مستقیمی با اقلیم و محیط پیرامونی پروژه دارد. ساخت یک ویلا در یک منطقه تمام همسایگی ها و انرژی های اطراف سایت پروژه را تحت تاثیر قرار می دهد. طراحی نمای ویلا زمینه ای بسیار متنوع و تخصصیست که ارتباط مستقیمی با اصول زیبایی شناختی، ترکیب رنگ و سلیقه صاحب ویلا دارد. فارغ از ابعاد زمین و متراژ ساختمان ویلا طراحی نمای یکی ویلای کوچک باغی ممکن است پیچیده تر از طراحی یک ویلای لوکس مدرن یا کلاسیک دوبلکس باشد. امروزه  به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی نمای یک ویلا بسیار خلاقانه تر از گذشته طراحی میشود. متریال های روز دنیا دست طراحان و معماران را در این زمینه باز گذاشته است.

طراحی باغ ویلا شمال

انتخاب رنگ و متریال

رنگ مورد انتخاب در طراحی نمای ویلا به صورت غیر مستقیم بر روی بینندگان تاثیر گذار است ، زیرا رنگ ها به نوعی بیانگر احساسات ما هستند. استفاده از رنگ های اصلی در طراحی نما ویلا گزینه مناسبی است.

انتخاب رنگ به عوامل دیگری از جمله شرایط طبیعی محیط نیز، مانند جنگلی یا ساحلی بودن سایت ویلا بستگی دارد. مسلما متریال ساخت ویلا در شمال و مناطق شرجی کمی متفاوت از طراحی و ساخت ویلا در لواسان، دماوند، مشا، رودهن، کرج یا سایر مناطق اقلیمی می باشد.

برای طراحی نمای ویلا می توان از نمای ارگانیک نیز استفاده کرد. در نمای ارگانیک از متریال سازگار با محیط زیست استفاده میشود و ویلا مانند تکه ای ازاقلیم و طبیعت پیرامونش جلوه می دهد. به همین جهت در ویلاهای کوهستانی از رنگ های خاکستری و طوسی، در ویلاهای جنگلی از رنگ های سبز و نارنجی و در ویلاهای ساحلی رنگ آبی یا سفید استفاده میشود.

تاسیسات ویلا

بعد از طراحی پلان مهمترین قسمت بحث طراحی تاسیسات ویلا است. در طراحی تاسیسات باید به پیش بینی فصول سال و شرایط دمای هوا توجه شود. ممکن است در زمان غیر عرف از ویلا استفاده شود ، بنابراین بحث تاسیسات آب و سرمایش و گرمایش یکی از مهم ترین بخش های طراحی و اجرای ویلا است. این تاسیسات شامل تاسیسات برق و مکانیک، تاسیسات آب، تاسیسات گاز و همچنین بحث زیر ساخت های آبیاری باغچه ها و درختان است.

محوطه سازی ویلا

محوطه ویلا جایی است که میتوان به راه های مختلف آن را به شکل دلخواه درآورد. ساخت محوطه ویلا و باغ بحثی تخصصی است که شامل ذوق و هنر زیبایی شناختی و کارکرد عناصر مختلف در زیبایی می شود. بسته به سلیقه و خواسته صاحبان ویلا مواردی که در محوطه سازی ویلا لحاظ میشود به شرح زیر است:

 • نیاز به روشنایی راه ها و باغچه ها و دیواره محوطه
 • می توان برای استراحت از انواع آلاچیق استفاده کرد
 • محلی پارک اتومبیل به همراه سایبان
 • ساخت یک باربیکیو در کنار آلاچیق
 • فضایی برای بازی کودکان
 • استخر روباز
 • جوی ها و آبراهه ها

فضای سبز ویلا

طراحی فضاهای اسکان موقت تفریحی نظیر باغ و ویلا باید لوکس، چشم نواز و در عین حال کاربردی باشد تا شرایط برای استراحت و تفریح ساکنان به بهترین نحو مهیا شود.

در ایجاد فضای سبزی چشم نواز برای ویلا با استفاده از گل ها، گیاهان، درختان و درختچه ها و ترکیب آنها با سایر گونه های گیاهی می توان فضایی فوق العاده را بوجود آورد. همچنین بکارگیری درست المانهایی چون آبنما، برکه، مبلمان، چمن مصنوعی، راه های سنگ چین شده، ایجاد حصارهای چوبی و دیوار سبز با استفاده از گیاهان بالا رونده و گلدان های گل ، ایجاد حاشیه های زیبا با کاشت گل های رنگارنگ باعث خلق فضایی زیبا و باشکوه می شود و در بوجود آمدن آب و هوایی مطبوع نیز تاثیر گذار خواهد بود.

اصول ساخت و اجرای ویلا

پس از طراحی فاز یک و پلان معماری و تایید طرح توسط کارفرما و صاحبان ویلا ، نقشه های  فاز دو به منظور مشخص کردن اطلاعات لازم برای اجرای ساختمان ویلا تهیه می شوند. این نقشه ها شامل اطلاعات دقیقی از مصالح و جزئیات  اجرایی، ابعاد ستون، نوع فونداسیون ها، جنس مصالح، کف سازی، محوطه سازی ویلا  و … می باشند. همزمان مهندس محاسب نقشه فاز دو سازه را تهیه میکند. در این مرحله مواردی همچون جنس سقف ها، تیرها، ستون ها و … مشخص و انتخاب می شود. وضعیت روشنایی ها، پریز ها و … در نقشه ی فاز دو تاسیسات الکتریکی و وضعیت سرمایشی و گرمایشی، لوله ها  و در نقشه ی فاز دو تاسیسات مکانیکی تعیین می گردند.

طراحی محوطه ویلا

هزینه ساخت ویلا

محاسبه هزینه ساخت ویلا به عوامل چندگانه و مختلفی بستگی دارد. برای برآورده هزینه‌های طراحی  و ساخت ویلا باید موارد مهمی از جمله زمین، نقشه ، اخذ مجوزهای لازم، انشعابات آب، برق و گاز، نوع سازه و متریال و مصالح مصرفی و مورد استفاده، متراژ ویلا، امکانات رفاهی آن و نوع نمای انتخاب شده و هزینه مراحل مختلف ساخت ‌وساز را در نظر داشته باشید. برای مثال هزینه طراحی ویلای مدرن کوچک با هزینه طراحی یک باغ ویلا ۱۰۰۰ متری یا طراحی ویلاهای دوبلکس لاکچری بزرگ متفاوت است. برای حصول نتیجه بهتر پس از خرید زمین توصیه می‌شود تمام آنچه از یک ویلا در ذهن دارید را با یک گروه طراحی در میان بگذارید تا با توجه به ویژگی‌های زمین طرح مناسب برای شما طراحی شود. با این کار برآورد هزینه‌ها راحت ‌تر خواهد شد .

در نظر داشته باشید که پروژه ساخت ویلا زمان‌بر است و ممکن است در طول اجرای آن با توجه به وضع اقتصادی کشور تغییرات گوناگون قیمتی در حوزه‌های مختلف داشته باشید.

قیمت ساخت ویلا بر اساس هر مترمربع از سازه تعیین ‌شده و در شهرهای مختلف با توجه به تازه‌ ترین تغییرات در بازار مصالح برآورد می‌شود.

عوامل تاثیرگذار در هزینه طراحی ویلا
 • مساحت ویلا
 • مساحت محوطه ویلا
 • موارد و خواسته های کارفرما
 • نوع توپوگرافی زمین
 • منطقه ویلا
 • سبک طراحی ویلا

نرم افزارهای طراحی باغ و ویلا

زمانی که می خواهید طرح ویلایی را که در ذهن دارید ترسیم کنید ، چطور این کار را انجام میدهید؟ چطور فکری که در ذهن تان است را پیاده می کنید و آن را به واقعیت تبدیل می کنید؟بعد از ایده یابی ذهنی نوبت به طراحی و ترسیم اولیه می رسد.ترسیم اولیه یا همان ترسیم دست آزاد (sketch ) از واژه ی فرانسوی اسکیس آمده به مفهوم طراحی اولیه است.طراحی اولیه کاملا ابتدایی و پر از عیب و ایراد است ، اما طراحان تمایل دارند ایده های ذهنی هرچند نادرست خود را به روی کاغذ بیاورند.اما به دلیل نداشتن مهارت کافی در استفاده از قلم و کاغذ، نرم افزارهای معماری به دادمان رسیده اند…

اسکچاپSketchup : اسکچاپ سریعترین راه برای تبدیل ایده اولیه به مدل سه بعدی برای درک بهتر کارفرما از حجم است،همانطور که از اسم برنامه مشخص است ،اسکچاپ ،همان اسکیس دستی اولیه از طرح است .

اتوکد Auto CAD: برای طراحی و ترسیم پلان از نرم افزار پر طرفدار اتوکد استفاده میشود، طراحی حجم و پلان یک حرکت رفت و برگشتی در معماری است و به طور همزمان پیش میرود.پس از مشخص شدن حجم و روابط ،پلان نهایی و نقشه های فاز یک و فاز دو در برنامه اتوکد ترسیم میشود.

تری دی مکس۳Ds MAX :یک برنامه طراحی انیمیشن و شبیه سازی و نرم افزار پرداخت سه بعدی است. بعد از کامل شدن حجم در برنامه اسکچاپ و یا اتوکد سه بعدی، در تری دی مکس رندر های نهایی پروژه برای مشخص شدن متریال ها و نورپردازی ها استفاده میشود. مزیتی که این نرم افزار نسبت به نرم افزارهای دیگر دارید این است که در بازار جا افتاده و اکثر دفاتر طراحی به افراد مسلط به این نرم افزار نیاز دارند. ضمناً مدل‌های آماده و آموزش‌های زیادی به‌صورت آماده برای آن در بازار وجود دارد.

گاردن پلنر Garden Planner: یک نرم افزار طراحی باغ و فضای سبز است،که می توانید از آن برای طراحی باغ و یا ویلای رویاهای خود استفاده کنید. در این نرم افزار می توانید از طیف گسترده گیاهان ، درختان ، نرده ها و سنگ فرش های آن نیز استفاده کنید.

پست پروداکشن Post Production: پس از رندر برای بهبود حالت كلي رندر توسط نرم افزارهاي گرافيكي مانند فتوشاپ صورت ميگيرد،به اين صورت كه پس از گرفتن رندر توسط نرم افزارهاي مختلف حجم سازي از جمله تري دي مكس،راينو، رويت، اسكچ آپ و… حجم خام رندر گرفته شده وارد نرم افزار فتوشاپ ميشود و مرحله پرداخت شروع ميشود.

متخصصین معماری استودیو قاف با داشتن سابقه زیاد و دانش می توانند بهترین و مدرن ترین ویلا را با در نظر گرفتن شرایط محیطی زمین شما طراحی کرده و بسازند. به طوری که در صورت نزدیک بودن زمین شما به دریا ، جنگل یا منظره کوهستانی منظره و سازه ی شما زیباتر جلوه می کند. امروزه ویلاهای پیش ساخته ای نیز در بازار وجود دارد که ممکن است با سلایق شما جور نیایند یا آن کیفیت و کارآمدی که باید داشته باشد را نداشته باشد. در صورتی که ویلایی که با سلیقه شما و دانش متخصصان معماری ساخته می شود نزدیکترین تصویر به همان چیزیست که در رویاهای خود می پرورانید. تیم طراحی استودیو قاف طراح انواع ویلای مدرن و لاکچری در دماوند، لواسان، کرج، شمال و سایر نقاط بوده است. برای مشاوره تخصصی رایگان و دریافت اطلاعات بیشتر درباره طراحی ویلا و باغ با شماره های استودیو قاف تماس بگیرید

درباره طراحی ویلا بیشتر بدانید...مطالب مرتبط در وبلاگ

22 دیدگاه

 • صباحی

  ژانویه 15, 2023 at 12:17 ب.ظ

  سلام. بنده قصد طراحی ویلا در منطقه کردان کرج رو دارم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ

  • استودیو قاف

   ژانویه 15, 2023 at 12:19 ب.ظ

   لطفا برای مشاوره طراحی و ساخت ویلا تماس بگیرید

   پاسخ

 • ثریا مرتضوی

  اکتبر 15, 2022 at 5:57 ب.ظ

  سلام وقتتون بخیر و شادی
  من یک ویلا می خواهم بسازم که چند پلان متفاوت داشته باشد.
  برای طراحی ویلا چند تا نرم افزار نصب کردم و با چند تا مشاور ساخت ویلا صحبت کردم و به این نتیجه رسیدم که قبل از هر کاری سفارش طراحی ویلا بدم به یه شرکت خوب.
  آیا شما می توانید به من کمک کنید؟
  لطفا مراحل این کار رو توضیح بدید.
  ممنونم از استودیو قاف عزیز

  پاسخ

  • استودیو قاف

   اکتبر 15, 2022 at 6:01 ب.ظ

   بله بهترین کار همین است.
   شما باید ابتدا آن چیزی که در ذهنتان هست را به یک طرح منطقی و قابل اندازه گیری و نمایش اولیه در بیاورید.
   بهتر است از قسمت تماس با ما استفاده کنید تا بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.
   باعث افتخار است بتوانیم در خدمتتون باشیم.

   پاسخ

 • میر محسنی

  اکتبر 15, 2022 at 2:04 ق.ظ

  سلام. بنده در حال اقدام برای گرفتن جواز ساخت ویلا در منطقه کردان کرج هستم. آیا لازم هست برای طراحی ویلا الان اقدام کنم یا اینکه کارهای
  فونداسیون رو شروع کنم و بعدش اقدام کنم ؟

  پاسخ

  • استودیو قاف

   اکتبر 15, 2022 at 6:00 ب.ظ

   سلام و درود بیکران
   بهتره قبل از هر کاری نسبت به طراحی ویلا اقدام کنید تا ایده شما پخته تر و منطقی تر بشود. سپس برای اجرا اقدام کنید.

   پاسخ

 • رویا نعمت پور

  سپتامبر 13, 2022 at 5:58 ب.ظ

  سلام برای طراحی ویلا میخوام از نرم افزار ادوبی استفاده کنم
  آیا اوکی هست ؟؟؟

  پاسخ

  • استودیو قاف

   سپتامبر 13, 2022 at 6:03 ب.ظ

   بهتره از نرم افزارهایی که در این مقاله معرفی کردیم استفاده کنید.

   پاسخ

 • احسان عابدی

  سپتامبر 10, 2022 at 10:55 ب.ظ

  برای طراحی ویلا روی زمین شیبدار توی منطقه بومهن ممنون میشم راهنمایی کنید.

  پاسخ

 • سریا فرهادی

  سپتامبر 5, 2022 at 10:17 ب.ظ

  سلام مقاله خوبی بود. تشکر

  پاسخ

  • قاف استودیو

   سپتامبر 6, 2022 at 5:56 ب.ظ

   ممنون از توجه شما

   پاسخ

 • قاف استودیو

  آگوست 21, 2022 at 5:32 ب.ظ

  خدمتتان ارسال شد.

  پاسخ

 • نوید عباسی

  آگوست 20, 2022 at 10:22 ب.ظ

  هزینه طراحی ویلای دوبلکس مدرن چقدر هست؟

  پاسخ

  • قاف استودیو

   آگوست 21, 2022 at 5:32 ب.ظ

   سلام جناب عباسی عزیز، این یک مسئله ای هست که به محاسبه نیازمندی ها و شرایط مختلف نیاز دارد. لطفا از تماس با ما اقدام بفرمایید.

   پاسخ

 • طاهری

  آگوست 19, 2022 at 8:06 ب.ظ

  بنده برای مشاوره طراحی ویلا و تهیه نقشه های اجرایی با دفتر معماری قاف و خانم مهندس قربانی تماس گرفتم. مشاوره ایشون بسیار دقیق و حرفه ای بود و می خواستم الان که طراحی ویلا به اتمام رسیده و مراحل ساخت ویلا هم در حال انجام هست رضایت خودم رو از زحمات ایشون و تیمشون اعلام کنم.

  پاسخ

  • قاف استودیو

   آگوست 19, 2022 at 8:08 ب.ظ

   ممنون از اعتماد شما و نظر محبت آمیزتون جناب طاهری. برای ما هم افتخار بزرگی بود که در خدمت شما بودیم

   پاسخ

 • رویا میرزایی

  آگوست 19, 2022 at 1:21 ق.ظ

  ممنون بابت زحمات و پشتیبانی خوبتون

  پاسخ

  • قاف استودیو

   آگوست 19, 2022 at 3:08 ق.ظ

   خوشحالیم که راضی بودید. موفق باشید.

   پاسخ

 • ناصر افروخته

  آگوست 18, 2022 at 7:55 ب.ظ

  من از استودیو قاف برای طراحی ویلا باغ خودمون بسیار راضی هستم. حدودا پارسال با کمک این شرکت از یک مشکل زیرساختی باخبر شدم و خداروشکر تونستیم فرایند طراحی ویلا رو بازبینی کنیم.

  پاسخ

  • قاف استودیو

   آگوست 19, 2022 at 3:09 ق.ظ

   بسیار خرسندیم و خوشحال. موفق باشید.

   پاسخ

 • قاف استودیو

  آگوست 15, 2022 at 3:54 ب.ظ

  طراحی ویلا توسط استودیو قاف بهترین پیشنهاد و خدمات است.

  پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد الزامی مشخص شده است.