نمای کلاسیک - طراحی نما ساختمان و ویلا - دفتر معماری استودیو قاف

دی ۱۲, ۱۳۹۸by استودیو قاف

طراحی نمای کلاسیک

برای خلق یک معماری با کیفیت، عوامل بسیاری تاثیر گذارند. معمار به عنوان رهبر این مسیر با توجه به شرایط و بستر طرح میتواند در خلق فضاهای با کیفیت شهری نقش پر رنگی داشته باشد. معمار عنصری کلیدی است و نحوه تفکر او در خلق آثار معماری اهمیت به سزایی دارد. هر اثری که یک معمار خلق میکند، هم بر مالک اثر و هم بر نگرش سایر افراد جامعه تاثیر می گذارد.

طراحی نما برای ساختمان ها از اهمیت بالایی برخوردار است. امروزه طراحی نمای کلاسیک به دلیل وجود ابزارها و جزئیات زیاد، مورد توجه کارفرمایان و سازندگان است. طراحی معماری نما از جمله عناصریست که بیننده در اولین رویت ساختمان با آن مواجه می شود.

طراحی نمای ویلای کلاسیک

نمای کلاسیک برای ساکنینش و هر بیننده ای حسی از ابهت، تجمل و شکوه را القا می کند. این نما با ستونها و اجزای سنگی و ایجاد حس لاکچری ، طرفداران بسیاری پیدا کرده است. همچنین نورپردازی های وسیع، ساختمان را چون الماسی، درخشان جلوه گر می سازد.

نمای کلاسیک چیست؟

وقتی در خیابان های تهران قدم میزنید چند ساختمان با نمای کلاسیک میبینید؟ گاهی وقتی وارد یک کوچه در محله های بالا می شوید ، فکر میکنید در خیابان های پاریس قدم میزنید. دلیل رشد ناگهانی و سراسری نمای کلاسیک در ایران چیست؟ آیا آنچه مشاهده می کنیم واقعا نمای کلاسیک است یا یک تقلید ناآگاهانه می باشد؟ در ایران بی نظمی زیادی در نمای ساختمان ها به دلیل عدم وجود سبک قانونمندی به اسم نمای کلاسیک ایرانی وجود دارد.

نمای کلاسیک ساختمان طراحی

تاریخچه نمای کلاسیک:

در ایران باستان (قبل از اسلام) نوعی از طراحی نمای ساختمان متداول بود که استفاده از سر ستون ها، سُراهی ها، مجسمه های سنگی و کتیبه ها و.. از شاخصه های این سبک بوده است. از این جمله می توان آثار به جای مانده از تخت جمشید را مثال زد. همزمان در امپراطوری رم نیز طراحی معماری کلاسیک با اشتراکاتی با سبک طراحی معماری در ایران وجود داشت .

بازسازی و مرمت آثار تاریخی

 

تاثیرات فرهنگی دو امپراطوری بزرگ ایران و رم، تلفیقی از معماری کلاسیک دو امپراطوری غرب و شرق را به وجود آورد که امروزه به آن طراحی کلاسیک نیز گفته می شود. ورود طراحی کلاسیک به ایران پس از رواج معماری مدرن صورت گرفته است و تا قبل از آن معماری ساختمانهای ایران تحت تاثیر معماری بومی و اسلیمی بوده است. به طور مثال می توان به استفاده از بادگیر ها در در مناطق کویری و یا استفاده از نقوش اسلیمی در مساجد و اماکن مذهبی اشاره کرد.

طراحی فضای داخلی سنتی

در طراحی کلاسیک در ایران از طراحی نمای سنتی تا طراحی نمای مدرن آثار با ارزش معماری مغموم مانده. به همین دلیل در ایران با نوعی بحران هویت در سبک طراحی کلاسیک روبرو هستیم. امروزه معماران باید با استفاده از طرح های سنتی ایرانی و اسلیمی در طراحی معماری ساختمان ها و با تلفیق هنر معماری و علم روز ،طرح های بی نظیری با حفظ عناصر هویتی طراحی کلاسیک خلق کنند و این شکاف را از بین ببرند.

در زمان پیدایش سبک طراحی کلاسیک، سنگ به عنوان تنها متریال کاربردی ساختمان استفاده می شده است.بنابراین افزایش تنوع سنگ های تزئینی و نمای ساختمان، دست معماران برای استفاده از متریال سنگ افزایش یافت.

نمای کلاسیک رومی

در طراحی نمای کلاسیک ، سنگ عنصر اصلی طراحی نماست. رکن اصلی نمای کلاسیک ، جزئیات ساده و منظم آن است. از این رو نسبت به معماری اسلیمی و سنتی ایران از پیچیدگی کمتری برخوردار است. اما پیچیدگی و جزئیات زیاد نماهای کلاسیک امروزی در ایران به دلیل عدم به روز شدن و تکامل یافتن این سبک از طراحی معماری است.

ویژگی های و شاخصه های معماری و نمای کلاسیک:

• هماهنگی و تناسب ویژگی اصلی سبک معماری کلاسیک است

• متقارن بودن ساختمان در فواصل ستون ها و تعداد پنجره ها

• وجود ستون‌های بلند در ورودی ساختمان

• از خصوصیات اصلی معماری سبک کلاسیک ستون های سنگی تزیین شده است.  بسیاری این سبک را از ستون ها و تزئیناتش می شناسند.

• داشتن سقف بلند است که بر جلال و شکوه فضای می‌افزاید.

• سقف های بلند امکان پنجره های طولی و بلند را ایجاد میکند. پنجره هایی که از کف تا سقف نصب ادامه دارند و به بخش های کوچکتر تقسیم بندی شده اند .

• پنجره ها هم می توانند به صورت صاف و هم به صورت قوس دار باشند. در هر صورت پنجره بلند نشان دهنده جلال و شکوه بنای کلاسیک است.

• خطوط و فضاهای منحنی شکل در ساختمان های کلاسیک، حس آرامش، راحتی واصیل بودن به انسان می دهند.

• استفاده از سر ستون ها،سُراهی ها، مجسمه های سنگی وکتیبه ها

 

شیوه های معماری کلاسیک

شیوه های سبک کلاسیک دوریک ، یونیک و کرنتین هستند که برگرفته از اجزای بدن انسان بودند.

  • معماری کلاسیک دوریک: کاملا رسمی با ساختمان های بلندی که از سطح زمین بالاتر هستند. ستون ها از پایین به بالا باریک می شوند و یا بدنه ستون از پایین به بالا باریک شده و در قسمت میانی محدب شده و سر ستون ساده و بی تزئین نسبت ارتفاع به قاعده، ۶ به ۱
  • معماری کلاسیک یونیک: ستون باریک و بلند با سر ستون پیچ خورده و حلزونی شکل هستند.طرح ستون این سبک برای بیننده از هر طرف یکسان دیده می شود. نسبت ارتفاع به قاعده ستون در این شیوه ۱ به ۱ و ۱۸ به ۱ یعنی نسبت به ستون دوریسی بلندتر است و تعداد شیارهای روی بدنه ستون نیز ۲۶ عدد است.

مهمترین عاملی که تفاوت دوریک ویونیک را مشخص می کند، تغییر شکل سر ستون است. ستون سنگی در سبک یونیک به جای اینکه مستقیماً روی سکوی پله دار قرار گیرد بر روی پایه ستون دایره شکلی که از سنگ یک پارچه تراشیده شده و دارای فرو رفتگی هایی نیز می باشد قرار می گیرد.

  • معماری کلاسیک کرنتین: برای نخستین بار از کرنتین برای ستون ها در داخل معابد استفاده شد. سر ستون ها به شکل کاسه زنگ رو به بالا بودند.

مصالح به کار رفته در نمای کلاسیک:

  • نمای کلاسیک عموما با متریال سنگ اجرا می شود. سنگ هایی مانند تراورتن، گرانیت و مرمر پر طرفدار ترین آنها هستند. همچنین از مصالح نوین GFRC بتن الیاف شیشه ای نیز استفاده می شود که برای ساخت نقاطی که پر تردد هستند مقرون به صرفه می باشد. در اجرای نمای کلاسیک می توان از سیمان سفید نیز استفاده کرد.  به دلیل هزینه ی کمتر سیمان نسبت به سنگ، در قشر متوسط طرفداران زیادی دارد. البته سیمان برای نمای ساختمان های ویلایی مناسب تر است.

نمای ساختمانی کلاسیک

 

هزینه اجرای نما کلاسیک:

قیمت تمام شده نمای کلاسیک به دلیل جزئیات و پر کار بودن بالاست. بالا بودن قیمت سنگ و دستمزد بالای نیروی متخصص، این نما برای پیمانکاران هزینه بالایی خواهد داشت. در صورت استفاده از سیمان به جای سنگ هزینه به مراتب کاهش خواهد یافت ، اما اجرای کار نمای کلاسیک با سیمان نیاز به کارگر ماهر و آموزش دیده دارد و قطعا در نهایت کیفیت سنگ را نخواهد د اشت.

ایمنی نمای کلاسیک:

به دلیل سنگین بودن متریال سنگ و بزرگ بودن قطعات آن و نصب لایه های متعدد روی هم، هر لحظه امکان سقوط قطعات سنگ وجود دارد. این خطر در مناطق زلزله خیز به اوج خود میرسد و سقوط قطعات، خسارات مالی و جانی جدی به همراه دارد.همچنین به علت سنگین شدن ساختمان در برابر نیروهای جانبی از جمله زلزله ضعیف عمل میکند .  بنابراین رعایت اصول مهندسی در هنگام ساخت و استفاده از نیروی ماهر از ضروریات اجرای نمای کلاسیک است.

آنچه معماری کلاسیک را بی نقص و پر ابهت می نماید اصول طراحی معماری کلاسیک است که در تمامی هنرهای آن دوره هویدا بوده است. معمار، نقاش، مجسمه ساز و آهنگر همه از یک اصول فکری پیروی می کردند که چنین آثار هنری خلق کرده اند.برای خلق یک نمای کلاسیک با منطق های معماری کلاسیک با متخصصین این کار مشورت کنید و از آنها کمک بگیرید.

مشاوران ما در استودیو قاف آماده همراهی شما برای طراحی و اجرای نمای ساختمان تا پایان طرح می باشند.