راهنمای کامل خرید مسکونی در شمال - طراحی نما ساختمان و ویلا - دفتر معماری استودیو قاف

آبان ۲۰, ۱۴۰۱by سیران احمدی0

 هنگام خرید زمین و سرمایه‌گذاری باید درست وقت بگذاریم و روند اصولی و درست را به کار ببریم. قطعا  سال‌ها زیادی زحمت کشیده‌ایم تا پول خود را پس‌انداز کنیم و نباید خیلی راحت آن را از دست بدهیم. با وجودی که اغلب اوقات هر ملکی را که بخریم سود کرده‌ایم؛ ولی باید اصولی این کار را انجام دهیم تا بیشتر سود کنیم و ضرری هم نکنیم. 

به قول معروف صاحب اول و آخرش، خود ما نباشیم. مثلا، اگر در منطقه که ارزش مالی پایینی داشته باشد و بدون مشورت با کسی زمینی خریداری کنیم، مجبوریم تا آخر عمر نگهش داریم یا اگر قصد فروش داشته باشیم باید با درصد زیادی زیر قیمت بفروشیم. بهتر است، قبل‌ از این‌که سلیقه‌ای تصمیم بگیریم، حتما این را در نظر داشته باشیم که ملکی که اصالت داشته باشد بخریم. 

اگر قصد خرید زمین مسکونی برای طراحی ویلا و ساخت ویلای مورد نظر خود را دارید حتما مطالب این قسمت از سایت استدیو قاف را از دست ندهید.

دانستنی‌های لازم قبل از خرید زمین در شمال

خرید زمین در شمال به عقیده برخی‌ها دشوار است. بی‌تردید خرید زمین مسکونی بخصوص در شهری دیگر نیازمند دانشی به‌روز و توجهی ویژه است. تشخیص قانونی بودن زمین گاهی دشوار و نیازمند تجربه خواهد بود. 

کمترین حجم از زمین‌های موجود در شمال زمین‌های مسکونی هستند. اگر بخواهیم چنین زمینی را خریداری کنیم می‌توانیم جواز ساخت آپارتمان و ویلای مورد نظر‌مان را کسب کنیم. این زمین‌ها مختص ساخت واحد مسکونی‌اند. زمین مسکونی می‌تواند در جوار ساحل یا جنگل باشد.

۴ گام برای خرید زمین مسکونی در شمال

اما در این بخش از مقاله قصد داریم با ۴ گام مهم جهت خرید زمین  در شمال و رسیدن به سود و سرمایه بیشتر آشنا شویم.

گام اول: پیدا کردن زمین خوب

اولین گام برای خرید زمین در مازندران این است که یک یا چند قطعه زمین خوب در شمال پیدا کنیم برای خرید زمین در شمال و پیدا کردن زمین مناسب معمولا از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. از جمله:

      از طریق مشاوران املاک

      از طریق دلال

       سایت املاک

      مستقیم از خود فروشنده

      از طریق مزایده

پیدا کردن زمین برای ساخت ویلا

گام دوم: کارشناسی و قیمت‌گذاری زمین و استعلام گرفتن قبل از خرید زمین

پیش از خرید زمین و امضا کردن قرارداد، می‌بایست از شرایط زمین استعلام بگیریم تا اطمینان حاصل کنیم زمین فاقد هر‌گونه مشکلی است. به‌عنوان مثال: کاملا قانونی و درون بافت قرار داشته باشد. (زمین در صورتی خارج از بافت است که فاقد کاربری باشد.

چنین زمین‌هایی امکان دارد بعد از گذشت زمان به داخل بافت آمده و شرایط آن تغییر کند که گاها این تغییر ده سال زمان می‌برد!). متاسفانه برخی از مشاورین املاک با چرب زبانی و تبلیغات دروغین و همچنین با فریب دادن ما، یک زمین بی‌ارزش را به ما قالب می‌کنند. برای ارزش‌گذاری و کارشناسی زمین باید موارد زیر را بررسی کنیم.

      وضعیت سند زمین و مالکیت‌های قبلی

      سابقه مالیات تعلق گرفته به زمین و عوارض

      تعیین کاربری زمین

      ویژگی‌های فیزیکی زمین را بررسی کنیم.

      قوانین و ضوابط نظام مهندسی ساختمان قبل از خرید زمین را بررسی کنیم که شامل ممنوعیت ساخت و مصونیت است.

      تعریف کوچه و رعایت حریم قانونی

      بعد از رعایت پس‌روی و حریم‌های قانونی زمین را اندازه‌گیری کنیم.

      بررسی امکانات اولیه قبل از خرید زمین مسکونی یا امتیازاتی که به آن تعلق می‌گیرد، مثل: آب، برق و گاز

      بررسی مردن نقشه‌های عمرانی

توجه: استعلام از طریق دهیاری‌ها قابل دریافت است. هرچند می‌توانیم از فروشنده نیز درخواست ارائه استعلام داشته باشیم.

خرید زمین برای طراحی ویلا

گام سوم: تعیین بودجه جهت خرید زمین مسکونی

برای خرید زمین مسکونی مورد نظر خود می‌توان با پول نقد و یا وام بانکی اقدام کنیم. با خرید نقدی زمین در شمال، دیگر دغدغه باز‌پرداخت اقساط وام را نخواهیم داشت و فقط هزینه‌های جزئی سالانه مثل دارایی و عوارض را پرداخت می‌کنیم که با گذشت زمان با افزایش ارزش زمین جبران می‌شود؛ اما گرفتن وام بانکی برای خرید زمین در شمال مشکل است. می‌توانیم برای ۵۰% قیمت زمین مورد نظر، وام دریافت کنیم و مابقی را باید نقدا پرداخت کنیم.

البته به زمین‌هایی که سند ندارند وام با مبلغ بالا تعلق نمی‌گیرد، حتی بعضی بانک‌ها تسهیلاتی کوتاه مدت با پیش پرداخت بالا دارند. از طرفی برای آن سود کم و بسیار کوتاه مدت (حدود یک تا دو ساله) ارائه می‌دهند.

پیشنهاد: به زمین‌های مسکونی روستایی، وام‌هایی با سود پایین‌تر با بازپرداخت بلند‌‌مدت تعلق می‌گیرد. پس بهتر است سراغ خرید زمین‌های روستایی در حومه شهرهای مطرح شمال کشور مثل رامسر و نوشهر و لاهیجان برویم. 

طراحی ویلا استدوقاف

گام چهارم: کسب درآمد و رسیدن به سود از طریق زمین خریداری شده

بعد از خرید زمین مسکونی، راهکارهای کوتاه‌‌مدت و بلند‌مدت متعددی جهت کسب درآمد از آن وجود دارد. در حالت کسب درآمد بلند‌مدت بعد از این‌که زمین را خریداری کردیم باید منتظر بمانیم تا دوباره بازار خرید‌و‌فروش زمین مسکونی در شمال رونق یابد و بعد از گذشت چند سال با افزایش ارزش زمین آن را به فروش برسانیم؛ اما در حالت کسب درآمد کوتاه‌مدت باید روی زمین خود به شکل‌های مختلف، یک سری کار‌ها انجام دهیم. در مدت زمان بسیار کوتاهی یک زمین بی ارزش و خام را به یک زمین با‌ارزش تبدیل می‌کند‌. 

مثلا:

      گرفتن تغییر کاربری

      دیوارکشی

      گرفتن جواز ساخت

      امتیازات تا پای زمین

جمع‌بندی:

قبل از خرید هر زمینی در شمال حتما هدف خود را باید تعیین کنیم. زمین‌ها ممکن است خارج از بافت یا درون بافت شهری باشند. در صورتی که خارج از بافت باشد نمی‌توان در چنین زمینی ویلا احداث کرد؛ چون کاربری ندارد. از این رو اگر هدف ما تنها سرمایه‌گذاری باشد با توجه به این‌که قیمت پایینی دارند گزینه‌ای بد برای انتخاب و خرید نیست؛ چون احتمال دارد پس از مدتی داخل بافت بیاید و به سود خوبی خواهیم برسیم.

هر چند این بازه زمانی می‌تواند از یک تا ده سال طول بکشد. البته اگر هدف از خرید زمین ساخت ویلا، آپارتمان و غیره باشد بی‌تردید زمین داخل بافت شهری بهترین انتخاب برای ما خواهد بود.

 در اینجا مهم‌ترین نکات که قبل از خرید زمین در شمال باید بدانیم را گفته‌ایم.

 

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد الزامی مشخص شده است.