بهترین منطقه دماوند برای طراحی و ساخت ویلا کدام است_ راهنمای کامل - طراحی نما ساختمان و ویلا - دفتر معماری استودیو قاف

آبان ۱۵, ۱۴۰۱by سیران احمدی0

ساخت ویلا در دماوند به دلیل نزدیک بودن به تهران در چند سال اخیر رونق زیادی داشته است. دماوند مناظر زیایی دارد و شاید بتوان گفت رونق آن بیشتر به دلیل وجود این مناظر طبیعی و کم بودن فاصله آن با تهران است.

البته چون هزینه زمین در این مناطق بسیار کم است هزینه تمام شده نیز برای ساخت ویلا به طبع کمتر خواهد بود. در ادامه اطلاعات کامل و جامعی از طراحی تا اجرای نهایی ویلا در دماوند را در اختیارتان قرار می دهیم پس با ما باشید.

ساخت ویلا در دماوند

ساختن ویلا در دماوند دارای یک سری شرایط است چرا که در منطقه کوهستانی قرار دارد و زمستان های سختی دارد. فصل ساخت و ساز در این منطقه از اوایل اردیبهشت شروع و تا اواخر آبان ماه ادامه دارد. بنابر مواردی که گفتیم برای ساخت ویلا در مناطق دماوند، آن را به یک تیم حرفه ای بسپارید تا با مدیریت زمان بتوانید ویلای خود را زود تحویل بگیرید.

توصیه ما به شما این است که در ماه های بهمن تا اسفند کار طراحی ویلا را انجام دهید تا در بهترین زمان ممکن عملیات اجرای ساختمان را بتوانید شروع کنید.

منطقه مناسب برای ساخت ویلا در دماوند کجاست؟

دماوند یکی از زیباترین شهرهای تهران است و در این شهرستان، شهرهای کوچک و در عین حال زیبا مانند آبسرد و گیلاوند وجود دارد. این شهرها برای ویلاسازی در بهترین موقعیت هستند. مناطق مناسب در دماوند برای ساخت ویلا شامل آبسرد، گیلاوند، جابان، آینه ورزان و هشت بهشت است.

هزینه ساخت ویلا در دماوند

ساخت ویلا در دماوند به دلیل آب و هوای عالی و تمیز و همچنین نزدیک بودن به تهران بسیار پر طرفدار است. در سال های اخیر ساخت ویلا در این منطقه بسیار چشمگیر بوده است. در مورد هزینه های ساخت ویلا در دماوند لازم است بگوییم که به یک سری عوامل از جمله بودجه  و سبکی که می خواهید و متریال های مورد استفاده در ویلا بستگی دارد.

ولی در کل هزینه ساخت ویلا در دماوند با شهرهایی چون آبسرد و جابان و گیلاوند متفاوت است ولی در مقایسه با ساخت ویلا در لواسان و فشم می توانیم بگوییم هزینه کمتری دارد.

 طراحی ویلا در دماوند

یکی از مراحل مهم والبته جذاب طراحی و ایجاد یک نقشه مناسب برای ساخت و ساز است. در طراحی ویلا دست طراح برای پیاده سازی ایده های خود و سبک های گوناگون باز است و باید ایده های خود را با سلیقه کارفرما تلفیق کند و در آخر طرح نهایی در بیاید و مورد تایید کارفرما باشد. در آخر کارفرما می تواند تغییراتی نسبت به سلیقه خود انجام دهد.

طراحی داخلی ویلا در دماوند

در طراحی دکوراسیون داخلی ویلا باید به یک سری اصول دقت کرد که شامل یک سری اصول عمومی و اختصاصی است به این صورت که اصول عمومی یعنی یک سری المانت که در همه طراحی ها باید به کار گرفت و اصول اختصاصی یعنی شرایط خاص منطقه است که در ادامه بیشتر به آن می پردازیم:

از سری نکات عمومی که در همه ویلاها مدنظر است می توان به متراژ اشاره کرد که تعیین کننده سبک و نوع طراحی است. برای مثال می توانیم سبک مدرن را پیش بکشیم که این مورد بیشتر برای ویلاهایی است که متراژ پایینی دارند که با جزئیات کمتر فضای داخلی را بزرگتر از آنچه که هست می توان نشان داد. البته در نظر داشته باشید که انتخاب سبک سلیقه ای است.

عامل دیگری که در طراحی داخلی هر ویلایی باید رعایت شود نورپردازی است که به جزئیاتی که در فضای داخلی استفاده می شود، زیبایی می بخشد

یک سری نکات در طراحی ویلا با توجه به اقلیم و آب و هوای منطقه تغییر پیدا می کند. یکی از این نکات در مورد منطقه دماوند به دلیل قرار گیری در منطقه ای سرد، نیازمند طراحی به خصوصی برای زودتر گرم شدن فضای داخلی است. بهترین گزینه برای این مورد استفاده از چوب در فضای داخلی است چرا که چوب گرما را در خود ذخیره می کند.

بسته به منطقه ای که ویلا در آن ساخته می شود و فضای داخلی آن که به چه صورت طراحی شده باشد می توان با بهره گیری از عناصر دکوراتیو از فضا، حداکثر استفاده مفید را از آن برد. به عنوان مثال می توان به اتاق زیر شیروانی اشاره کرد که مناطق کوهستانی ویلاها این اتاق را دارند و می توانید به عنوان انباری از آن استفاده کنید.

طراحی خارجی ویلا در دماوند

برای ساخت ویلا در هر منطقه می بایست از دانش و تخصص در مورد ویژگی های آن منطقه بهره برد به خصوص اگر منطقه کوهستانی باشد باید از متریال های مناسب این منطقه استفاده کرد.

نکات مهم در طراحی ویلای کوهستانی

تا این جا در مورد اینکه برای ساخت ویلا در مناطق کوهستانی از چه متریال هایی و چه ویژگی هایی باید استفاده شود صحبت کردیم اما در مورد نمای خارجی باید بگوییم که باید یک سری پارامترها در نظر گرفته شود تا ویلا به خوبی مورد استفاده قرار گیرید و بعدا دچار تعمیر و هزینه های اضافی نشود.

نکاتی که در طراحی ویلای کوهستانی باید به آن اهمیت داد در درجه اول استفاده از مصالح درست است. بیشتر مناطق کوهستانی  آب و هوایی معتدل دارند به همین دلیل برای نمای خارجی ویلا و فضای بیرونی باید از متریال هایی استفاده کرد که در برابر رطوبت مقاوم باشند.

لازم به ذکر است که در طراحی نمای خارجی ویلا نیز باید از عایق های مناسب استفاده کرد تا رطوبت و نور خورشید و همچنین سایر اتفاقات طبیعی چون بادهای شدید و گرد و خاک به فضای داخلی ویلا آسیب وارد نکند.

مراحل اجرا و ساخت ویلا در دماوند چگونه است؟

در آخر و بعد از تایید نهایی نقشه و طرح ویلا، عملیات ساخت و ساز آغاز می شود. این مرحله باید با برنامه ریزی دقیق و زمانبندی منظم انجام شود تا وقفه در کار نیافتد. توجه داشته باشید که تهیه متریال های با کیفیت بسته به کار بسیار مهم است و در کیفیت ساخت ویلا نیز تاثیر گذار است.

مهمترین بخش ساخت بنا گودبرداری است و تاثیر زیادی در ایمن بودن بنا دارد. قدم بعدی بتن ریزی پی ساختمان است که جایگاه استقرار اسکلت ویلا است و اجرای صحیح آن باعث افزایش طول عمر و مقاومت سازه می شود. البته بتن ریزی و فونداسیون بسته به تعداد طبقات تغییر می کند.

بعد از اسکلت بندی نوبت به دیوار کشی می رسد که بر اساس نقشه انجام می گیرد. نکته مهم در طراحی و ساخت ویلا در دماوند توجه به ورودی و خروجی سیستم های مختلف است و محل قرار گیری آن است.

بعد از اجرای دیوار نوبت به اجرای سقف می رسد که طبق نظر مهندسان آغاز می شود و طراحی آن در شکل های مختلف قابل انجام است. اما توجه داشته باشید که چون ویلا در منطقه کوهستانی قرار دارد سقف آن با در نظر گرفتن بارش های زیاد، شیب دار طراحی می شود.

سخن آخر

در این مطلب با نحوه طراحی ویلا در دوماوند و همچنین مراحل ساخت آن آشنا شدید تنها نکته ای که باید به آن دقت داشته باشید این است که کار را به کاردان بسپارید و از گروه های معماری که نمونه کارهای قوی دارند کمک بخواهید تا کار را بدون هیچ مشکلی از طراحی تا نتیجه به شما تحویل بدهند.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد الزامی مشخص شده است.