بهترین روش ساخت ویلا در شمال- معرفی انواع سازه برای ویلا - طراحی نما ساختمان و ویلا - دفتر معماری استودیو قاف

شهریور ۲۹, ۱۴۰۱by سیران احمدی0

یکی از چالش برانگیزترین موارد در ساخت ویلا در شمال، روش ساخت و به نوعی انتخاب سازه برای ساخت آن است. این مورد در فاز صفر ساخت و طراحی ویلا و توسط تیم اجرایی انجام می شود. اگر شما هم می خواهید بدانید که بهترین روش ساخت ویلا در شمال چیست با این مطلب با ما باشید تا به صورت کامل راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهیم.

انواع سازه مناسب برای ساخت ویلا در شمال

به دلیل شرایط آب و هوایی شمال، باید وسواس زیادی در این مرحله از طراحی و ساخت ویلا بیشتر می شود. در حالت کلی با توجه به موقعیت مکانی، موارد اجرایی، تعداد طبقات و نوع ساختمان، سازه ها می توانند متفاوت باشند. مهمترین وظیفه معمار در این شرایط انتخاب نوع سازه است.

انواع سازه مناسب برای ویلا در شمال به شرح زیر است:

سازه بتنی برای ساخت ویلا

استفاده از سازه بتنی در ساخت ویلا در شمال به دلیل استحکام سازه بتنی و از طرفی افزایش قیمت پروفیل های فولادی مرسوم تر است. البته فرقی ندارد که ویلای در حال ساخت درمناطق شمالی باشد یا در مناطق خشک چرا که با همه شرایط آب و هوایی سازگار است و در محیط های مرطوب برای جلوگیری از آسیب دیدن سطح بیرونی را عایق می کنند.

یکی از مزیت های این سازه مقاومت بالای آن در برابر حرارت بالا و آتش سوزی است. بسیاری از ویلاهای شمال از این سازه استفاده می کنند و البته این را بدانید که این سازه مثل سازه های سنتی نیست و برای اجرای آن به یکی متخصص نیاز دارید.

مزایای سازه بتنی

از مزایای سازه بتنی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاوم در برابر حرارت و آتش سوزی
 • مقاوم در برابر خوردگی
 • مقاومت در برابر فشار
 • دارای عمر بالاتر نسبت به فولاد
 • شکل پذیر بودن
 • عایق صوت و حرارت
 • نگهداری با هزینه کم

سازه بتنی در طراحی ویلا

سازه فلزی برای ساخت ویلا

سازه های فلزی از آلیاژ فولادی هستند. این سازه بیشتر مناسب کسانی است که زمان اجرای پروژه برای آن ها مهم است و می خواهند در سریعترین زمان کار خود را انجام دهند چرا که اجرای این سازه سریع تر است. این سازه استحکام بالایی دارد و در طراحی طبقات بیشتر بهتر عمل می کند.

مزایای استفاده از سازه فلزی

 • شکل پذیر بودن
 • دارای خاصیت ارتجاعی
 • دارای تحمل زیاد تغییر شکل بدون شکستن
 • بزرگ بودن نسبت مقاومت به وزن
 • دارای انعطاف پذیری فولاد و قابلیت جذب انرژی زیاد
 • سرعت در اجرا
 • دارای فضای مفید بیشتر
 • امکان تعویض و تغییر

سازه صنعتی برای ساخت ویلا

در سازه های صنعتی از اسکلت بتنی یا فلزی یا ترکیبی از هر دو استفاده می شود. روش های مختلفی در این سازه ها اجرا می شود. این روش ها را در ادامه شرح می دهیم.

سازه LSF

در این نوع سازه از نوعی ورقه فولادی استفاده می شود و اتصالات در آن از نوع پیچ و پرچ است.

سازه ICF 

این سازه به قالب عایق ماندگار نیز شناخته می شود و در آن از بتن با جنس قالب پلی استایرن استفاده می شود. این نوع سازه به عنوان عایق حرارت عمل می کند و در ساخت ویلا در شمال پرطرفدار است.

روش B&N

در این روش از سازه های فولادیاستفاده می شود و اتصالات آن به صورت جوش است که هزینه بالایی دارد.

سازه فلزی برای ساخت ویلا

در ساخت ویلا در شمال اسکلت فلزی بهتر است یا بتنی؟

قبل از هر چیزی باید بگوییم که هر دو سازه در برابر زلزله مقاوم هستند. استفاده از بتن در ساخت ویلا در شمال بیشتر روی بورس است چرا که مقاومت بالایی نسبت به فولاد در برابر حریق دارد و از سوی دیگر مسئله فرسایش سازه است که در گذشت زمان برای اقدامات لازم را برای آن انجام داد.

از طرفی هزینه اسکلت بتنی نسبت به اسکلت فلزی کمتر است و اگر مسئله بودجه مطرح باشد بهترین کار استفاده از اسکلت بتنی است که هم به صرفه است و مصالح آن نیز در دسترس است. در مورد استفاده از اسکلت بتنی نیازی به خرید مصالح اولیه به صورت یکجا نیست در حالی که در مورد اسکلت فلزی این چنین نیست.

حساسیت عملیات جوش در اسکلت فلزی بیشتر از اسکلت بتنی است. اسکلت بتنی نسبت به رطوبت مقاوم تر است و در یک جمع بندی کلی می توان گفت که مناسب تر از اسکلت فلزی برای محیط های مرطوب مثل شمال است.

سوالات متداول ساخت ویلا در شمال

ساخت یک ویلا در شمال چقدر هزینه دارد؟

هزینه ساخت یک ویلا در شمال به مدل ویلا و خدمات پیمانکاری بستگی دارد.

بهترین روش ساخت ویلا در شمال چیست؟

بهترین روش ساخت ویلا به خود شما و آنچه که در ذهن دارید بستگی دارد و یک مشاور خوب در این زمینه می تواند شما را راهنمایی کند.

برای ساخت ویلا در شمال از چه کسانی کمک بگیریم؟

برای ساخت ویلا در شمال بهتر است با یک گروه مجرب معماری مشورت کنید تا بهترین راهنمایی را در اختیارتان قرار دهد. گروه استدیو قاف با سالها تجربه در ساخت ویلا در خدمت شما عزیزان هستند.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد الزامی مشخص شده است.