بهترین زمان برای طراحی و ساخت ویلا چه فصلی است؟_ راهنمای کامل - طراحی نما ساختمان و ویلا - دفتر معماری استودیو قاف

مهر ۲, ۱۴۰۱by سیران احمدی0

انتخاب بهترین زمان برای ساخت ویلا در هنگام تصمیم گیری برای ساخت آن کار دشواری است. بهترین فصل با توجه به شرایط آب و هوایی و تاخیر کمتر در روند ساخت ویلا، فصل بهار است ولی مسئله به این سادگی نیست به این مورد دقت داشته باشید که زمان آغاز کار، فاکتورهای زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید.

هنگام برنامه ریزی برای ساخت جدا از آب و هوا باید ماهیت اصلی کارهایی که باید انجام بدهید را نیز در نظر بگیرید. شاید فصل بهار زمان ایده آلی برای شروع و ساختن خانه باشد اما فصل پاییز و زمستان مصالح ساختمانی در کمترین قیمت خود قرار دارند.

و این مورد را در نظر داشته باشید که فصل تابستان نیز شلوغ ترین زمان برای طراحان و پیمانکاران است و شروع پروژه در فضل بهار، شما را در اولویت پیمانکاران قرار می دهد. پس اگر می خواهید پروژه تان زودتر به اتمام برسد باید در زمان خوب و مناسبی استارت کار را بزنید تا در اولویت باشید.

در ادامه این مطلب ما به طور کامل در مورد مزایای طراحی و ساخت ویلا در فصول مختلف سال می پردازیم.

ساخت ویلا در چه فصلی بهتر است؟

قبل از اقدامات لازم برای طراحی ویلا باید تصمیم بگیرید که کی شروع کنید. در ادامه ما به شما خواهیم گفت چه فصلی برای این کار مناسب است.

طراحی ویلا در فصل بهار

اگرچه نظر کارشناسان در مورد زمان شروع ساخت ویلا متفاوت است ولی اغلب فصل بهار را بهترین فصل برای شروع ساخت و ساز می دانند. اگر فصل بهار انتخاب شماست باید به آب و هوای آن دقت کنید به عنوان مثال اگر در منطقه سردسیر قرار دارید آب و هوای کوهستانی باعث می شود که باران های شدید باعث توقف های پیاپی در کار شود.

بهار فصل مرطوبی است و ممکن است زمین یخ زده باشد که این موقعیت برای ریختن پی ساختمان مناسب نیست. بنابراین بیشتر پیمانکاران ترجیح می دهند که ساخت و ساز را به آخر بهار موکول کنند تا هوا مطلوب باشد و بدون باران به راحتی بتوان ساخت و ساز را انجام داد. فصل بهار برای ساخت و ساز مناسب کسانی است که در مناطق گرم و خشک ایران زندگی می کنند.

طراحی ویلا

طراحی ویلا و ساخت آن در فصل تابستان

آغاز و شروع بسازی از پروژه ها در تابستان است. اگر شرایط پروژه شما به گونه ای است که با تاخیر مواجه خواهد شد، بهترین زمان برای شروع فصل تابستان است. با شروع کار در این فصل، پیمانکاران زمان زیادی برای ساخت و ساز قبل از یخ زدن زمین یا سرد شدن هوا دارند.

اما نکته مهمی که باید به آن توجه کنید فصل تابستان میزان تقاضا برای مواد افزایش می یابد و مهمتر از همه نیروی انسانی است که ممکن است بخاطر گرما مشکل داشته باشند.

طراحی ویلا و ساخت آن در فصل پاییز

بیشتر پیمانکاران پیشنهاد می دهند که طراحی ویلا و ساخت آن را به پاییز موکول کنید. در این فصل خاک هنوز یخ نزده است و ریختن پایه های بتنی آن آسان است. هوا در این فصل خنک است و پیمانکاران می توانند در این هوا به خوبی کار را پیش ببرند.

البته آب و هوا در فصل های مختلف سال و در مناطق مختلف متفاوت است و پاییز در برخی از مناطق خشک و خنک است. در این فصل و در شروع ساخت و سازهای مسکونی در پاییز، اگر پیمانکاران به جدول زمانی خود پایبند باشند، می توانند سقف و دیواره ها را تا زمستان به اتمام برسانند سپس کارهای داخلی را انجام دهند. در این صورت پروژه بدون اتلاف وقت تحویل داده خواهد شد.

طراحی و ساخت ویلا

طراحی ویلا و ساخت آن در زمستان

کارهایی چون بازسازی ویلا و کارهای دیگری که در فضای داخلی خانه انجام می شود، برای شروع در این فصل مناسب است. بیشتر پیمانکاران ترجیح می دهند که در ماه های خنک سال کار را انجام دهند چرا که خستگی آن کمتر و هزینه ها نیز کاهش می یابد.

در فصل زمیتان چون نمی توان بتن ریزی کرد یا در فضای باز کار کرد، قیمت مصالح ساختمانی به دلیل کاهش تقاضا کاهش می یابد. اگر می خواهید ساخت و ساز را به این فصل اختصاص دهید به میزان قابل توجهی هزینه ها را کاهش می دهید ولی این نکته را در نظر داشته باشید که به دلیل آب و هوای سرد و برف و باران، پروژه شما وقفه زیادی را خواهد داشت.

کلام آخر

انتخاب بهترین زمان برای شروع پروژه ویلا  و طراحی ویلا می تواند کمی مشکل باشد. شما باید ابتدا به ماهیت پروژه و شرایط آب و هوایی را در نظر بگیرید سپس اقدام به طراحی کنید.

ما در تیم استدیو قاف و با دارا بودن تیم های تخصصی در طراحی و اجرا و سال ها سابقه موفق، می توانیم انواع پروژه های ویلایی را برای شما و در کوتاه ترین زمان آماده کنیم.

دیدگاه خود را بنویسید

ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلد الزامی مشخص شده است.